Andet mal og tegn
-
Inspiration: 15819 Hav og fisk af dekorerede æggebakker og plastaffald Lav collager af æggebakker dekoreret som havet og pynt dem med hjemmelavede fisk og indsamlet plastaffald. Dette er et oplagt projekt for børn til arbejdet med FNs verdensmål 14: Livet i havet.
-
Inspiration: 1360 Små lerophæng -
Hjemmelavet julepynt stukket ud med stikkeforme i udrullet ler. Malet, pyntet og hængt op i snor.
-
Inspiration: 14941 Uro af pap med fortrykte motiver - Udstansede skiver af kraftigt pap er dekoreret med tusch og glitterlim og til sidst samlet med svirvler til ophæng.
-
Inspiration: 14883 Krympeplast og motivark - Vedhæng til nøgler og tasker er lavet af krympeplast mat transparent, som er dekoreret med farveblyanter med inspiration fra motivark. Pladerne er udklippet og krympet i ovn til 1/3 af oprindelig størrelse.
-
Inspiration: 14506 Vedhæng, magneter og brocher af malede, fortrykte motiver på krympeplast - Kranierne er fortrykte motiver på krympeplast, der er malet med farveblyanter, klippet ud og krympet til 1/3 størrelse i alm. ovn. En variant er før krympning hullet for senere montering som nøgleringsvedhæng. De to andre er krympet uden hul og limet fast på hhv. en magnet og en brochenål.